top of page
  • Zdjęcie autoraOskar Łuszcz

Jakie narzędzia i sprzęt powinna posiadać dobra firma sprzątająca? 

Dobra firma sprzątająca, która chce zapewnić wysoką jakość usług, musi dysponować odpowiednim sprzętem i narzędziami. Niezależnie od rodzaju obiektu czy powierzchni, które mają być czyszczone, dobrze wyposażona firma sprzątająca powinna posiadać pewien zestaw podstawowych narzędzi oraz specjalistyczny sprzęt.Podstawowym narzędziem każdego sprzątacza jest oczywiście miotełka i szufelka, które umożliwiają szybkie i skuteczne zbieranie drobnego brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Ważnym narzędziem jest mop akrylowy (ten niebieski), który bez problemu radzi sobie z bardzo dużymi powierzchniami w mgnieniu oka, ponadto nie wzburza kurzu, który zawiera naprawdę dużo bakterii.


Do standardowego wyposażenia firmy sprzątającej jeszcze jakiś czas temu należały także mopy oraz wózek 2 wiaderkowy z wyciskarką. Mop umożliwia łatwe mycie podłóg, natomiast wózek 2 wiaderkowy z wyciskarką pozwala na wyciśnięcie mopa z wody i detergentu. Dzisiaj, jeżeli firma jest na topie, użyje starego systemu kuwetowego do codziennej pracy, który polega na szybkiej wymianie mopów bez używania wyciskarki i wiaderek. Dokładnie opiszemy ten system oraz pozostałe technologię w innym artykule.


Idąc dalej tym tropem jak już jesteśmy przy tkaninach, do wycierania na wilgotno mebli oraz innego rodzaju powierzchni wiszących niezbędne są ścierki z mikrowłókna (prawdziwego) oraz batony pozwalające przetrzeć powierzchnię na sucho zgarniając kurz, który przyczepia się do akrylu pod wpływem pola elektrostatycznego, można też spotkać dwustronne batony, które również pozwalają na przecieranie różnych powierzchni na mokro.


Innym ważnym narzędziem jest odkurzacz. Dobrze wyposażona firma sprzątająca powinna mieć odkurzacze przemysłowe, które umożliwiają efektywne usuwanie kurzu i brudu z dywanów, wykładzin i innych powierzchni. W przypadku odkurzaczy należy również zadbać o ich regularne konserwowanie i wymianę worków oraz filtrów.


Warto również zainwestować w specjalistyczny sprzęt, tak jak np. w maszynę do czyszczenia dywanów, którą można wykorzystać do dokładnego czyszczenia i odświeżania dywanów i wykładzin. Innym przydatnym sprzętem jest parownica, która pozwala na czyszczenie powierzchni przy użyciu pary wodnej, bez użycia chemikaliów - musi być profesjonalna, zazwyczaj te z podstawowej linii nie posiadają zmiany rodzaju pary, a dokładniej chodzi tutaj o mokrą i suchą parę.


Dla firm sprzątających, które zajmują się sprzątaniem dużych powierzchni, takich jak hale magazynowe, sale wystawowe czy centra handlowe, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych maszyn do mycia podłóg i czyszczenia dużych powierzchni. W zależności od rodzaju powierzchni i stopnia zanieczyszczenia, można wykorzystać maszyny takie jak szorowarki, maszyny do polerowania, a także zamiatarki przemysłowe.


Podsumowując, dobra firma sprzątająca powinna być wyposażona w podstawowe narzędzia, takie jak miotełka, szufelka, mop akrylowy, mop z dozownikiem w kiju na rzepy, zwykły mop, worki na śmieci, odkurzacz i wózek 2 wiaderkowy z wyciskarką. Ponadto, warto zainwestować w specjalistyczne narzędzia i sprzęt, takie jak maszyna do czyszczenia dywanów czy parownica. W przypadku sprzątania dużych powierzchni, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych maszyn do mycia podłóg i czyszczenia.
9 wyświetleń0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page